Aktuality

Pozdní světlo – umělecká instalace Miloše Karáska

Pozdní světlo – umělecká instalace Miloše Karáska

Publikováno: 10. 9. 2020

Rodinné prostředí

Jedním z pilířů, na kterém naše rodinná firma staví, je příjemné rodinné prostředí. Dlouhodobě nemocní pacienti u nás tráví spoustu času a naše zařízení se jim stává druhým domovem. Avšak stále stejné chodby a pokoje můžou postupem času působit stereotypním dojmem. Je pro nás proto důležité, aby se pacienti cítili dobře a byli pozitivně naladěni. Neboť to obecně přispívá k lepší vzájemné spolupráci a obecné spokojenosti nejen klientů, ale i zaměstnanců. 

Spolupráce s výtvarníkem Milošem Karáskem

V rámci našich tendencí prostor oživit vznikla spolupráce s výtvarníkem Milošem Karáskem. Tento česko-slovenský umělec vytvořil projekt s terapeutickým charakterem, který do prostor přináší vlnu energie a rovnováhy. Staví na principu schopnosti umění komunikovat s pozorovatelem na nejrůznějších úrovních. Díla vytvořená se záměrem terapeuticky působit na pozorovatele mohou mít uklidňující až osvobozující účinky. Každým dalším pohledem mohou navíc předávat něco hlubšího záblesky, myšlenky, vzpomínky, emoce. Zanechávají dojem a vzbuzují pozornost, která může být příjemným oživením dne, může na dlouhou dobu utkvět v paměti a přimět pozorovatele přemýšlet. 

Do projektu se přihlásilo několik dalších umělců a v současné době jsou po celém objektu rozmístěny desítky uměleckých děl. Převážně se jedná o sochy, akrylové malby a fotografie. ,,Terapeutický charakter nemá pouze výtvarné umění, ale i hudba, fotografie, literatura nebo divadlo. A pomohou-li nemocným v jejich hledání harmonie a rovnováhy, pak se splní náš cíl,” vysvětluje umělec. Projekt doplňujeme kulturními akcemi DODO Den otevřených dveří a oken (pro pacienty na lůžku), které probíhají ve vnitrobloku budovy. Klienti tak mají možnost si poslechnout živou hudbu nebo autorské čtení.